Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Socialka - student v Nemecku  (Přečteno 34603 krát)
misko95



Karma: 0
Příspěvků: 5


« : Srpen 25, 2015, 09:31:23 am »

Zdravim,
Vie mi niekto poradit ako si v Nemecku ako student viem vybavit Sozialversicherung? Podla toho, co som nasiel by to mal riesit moj prvy zamestnavatel, ale to sa mi nejak nezda.
1. Ako student neviem, kedy si najdem prvu brigadu a na slovensku mi uz za tyzden konci socialka a nemozem byt 2 mesiace bez hocijakej socialky.
2. Kde a ako vybavit? Stacil by mi LINK+idealne nejake osobne skusenosti
3. Riesili ste niekto odhlasenie zo slovenskej? Mne povedali, ze sa nieje treba ako student odhlasit/oznamit studium v zahranici. To sa mi ale tiez nezda.
Za kazdu dobru radu som velmi vdacny Úsměv
« Poslední změna: Srpen 26, 2015, 10:59:59 pm od David » Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #1 : Srpen 26, 2015, 08:53:40 pm »

co myslis konkretne s vybavenim si "Sozialversicherung" ?

Ak to spravne chapem, tak "Sozialversicherung" je v D akysi "spolocny nazov" na niekolko druhov poistenia:

Es gibt verschiedene Zweige der Sozialversicherung.

    die Krankenversicherung
    die Unfallversicherung
    die Rentenversicherung
    die Pflegeversicherung
    die Arbeitslosenversicherung

zdroj: https://de.wikipedia.org/wiki/Sozialversicherung
Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #2 : Srpen 26, 2015, 09:02:28 pm »

a teraz: co sa tyka "Krankenverischerung" tak to si vybavis tak ze zajdes do prislusnej poistovne napriklad

co sa tyka "Unfallversicherung" - to o tom neviem, ze by to studenti mali, teda pokial si nieco take nevybavia "sukromne". tento druh poistky je podla mna pre zamestnancov ktori niekde pracuju, aby im mal kto platit v pripade urazu

Rentenversicherung - neviem o tom, ze by studenti mavali tento druh poistenia, teda pokial si to nejako neplatia sukromne u nejakej poistovne, ktora ponuka nieco take. Tento druh poistenia u statneho "Sozialversicherung" je tiez pre zamestnancov a odvadza im ho zamestnavatel zo mzdy. Pokial nepracujes, nie si zamestnany, kto by ho mal odvadzat?

"Pflegeversicherung"  je povinne poistenie pre pripad ze musi byt dotycny opatrovany a je sucastou "Krankenversicherung"

"Arbeitslosenversicherung" je tiez druh poistenia, ktory odvadza zamestnavatel zo mzdy daneho zamestnanca, neviem o tom, ze by si studenti zvykli platit nejako sukromne tento druh poistenia.


Takze co to vlastne chces dosiahnut? Studovat a mat dochodkove poistenie, pripadne poistenie v nezamestnanosti?

Pokial budes studovat a popri tom pracovat, na prislusne zakonom stanovene poistenia ta prihlasi zamestnavatel. Samozrejme, mozes sa pripoistit, ak mas dost penazi ...
Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #3 : Srpen 26, 2015, 09:08:13 pm »

co znamena ze "nemozes byt bez socialky"? v Nemecku nie si NUTENY mat poistenie pre pripad nezamestnanosti, ani ta nikto nenuti platit si dochodkove poistenie. o urazovom tiez neviem, ze by to bolo povinne

co musis mat je zdravotne poistenie kombinovane s poistenim pre pripad ze budes musiet byt opatrovany

teda tolko moje vedomosti, rad sa poucim, ak sa v niecom mylim.
Zaznamenáno
bjetka



Karma: 20
Příspěvků: 118


« Odpověď #4 : Srpen 27, 2015, 11:05:13 pm »

Nemyslis nahodou "Sozialversicherungsausweis"? Ten ovsem potrebujes, az kdyz v Nemecku zacnes pracovat. Dneska uz bys to mel potrebovat asi i na Minijob... Proste zkus googlit Sozialversicherungsausweis a tve mesto... Nevim, jestli se da nejaky formular vyplnit online. Nekdo tu kdysi tvrdil, ze to vyridi zamestnavatel, ja jsem si to jako studentka musela vyridit na Deutsche Rentenversicherung sama.

To, ze si vyridis papir, neznamena, ze budes mit nejake socialni jistoty. Dokud nepracujes, nic nedostanes a nikoho to asi ani nezajima. Uplne skvele se v tom vsem nevyznam, jen moje osobni zkusenost: Do 20 hodin tydne mi zamestnavatel odvadel "Rentenversicherungsbeitrag" (zdravotni jsem platila sama), ale ne "Arbeitslosenversicherung", takze ciste teoreticky nevim, i kdyz uz jsem behem studia odpracovala nekolik let na polovicni uvazek, jestli by mi to k necemu bylo, kdybych se musela hlasit na AA.
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Norimberk.de © 2024
Stránky krajanů o životě v Norimberku. O srazech a akcích, zábavě, práci, bydlení, studiu, kultuře. Užitečné články, galerie, diskuze, inzerce, seznamka, spolujízda - autostop z a do Norimberku a spoustu užitečných a aktuálních informací o životě české a slovenké komunity v Norimberku i jinde v Německu.

Zahnarzt München |