Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Podpora v nezamestnanosti v Nemecku cez český/slovenský pracovný úrad  (Přečteno 56359 krát)
jesennavila



Karma: 5
Příspěvků: 433



« : Červenec 31, 2014, 10:08:12 pm »

Túto tému nezakladám ako otázku, ale ako informáciu pre tých, čo sa sťahujú
z Čiech alebo Slovenska do Nemecka za prácou.

Takže:

Je možné byť zaevidovaný na pracovnom úrade v Česku alebo na Slovensku a pritom si hľadať prácu v inej krajine EU, 6 mesiacov.

Funguje to tak, že najprv musíte splniť nárok na vyplácanie podpory
v nezamestnanosti vo vašej domovskej krajine (Česku alebo Slovensku).

(Neviem, aké sú v tomto zákony v Čechách, ale na Slovensku sa okrem výpovede zo strany zamestnávatela zvykla uznávať aj dohoda o rozviazaní pracovnej činnosti, či je to tak stále, neviem)

Priamo na pracovnom úrade musíte povedať, že chcete využit vaše právo hľadať prácu v inej krajine EU. Na základe toho dostanete formulár E (alebo U) a nejaké číslo a s ním sa prihlásite na pracáku v Nemecku.

3 mesiace si môžete potom hľadať prácu a pritom dostávať podporu v nezamestnanosti od pracovného úradu vo vašej domovskej krajine.
Po 3 mesiacoch si toto právo môžete predĺžiť ešte na ďalšie 3 mesiace.

Dodám ešte, že toto je možné podľa zákonov EU a využívajú to aj obyvatelia iných krajín EU, nie je to žiadne zneužívanie sociálneho systému. Len začiatočná finančná pomoc pre tých, čo tu začínajú.

Zaznamenáno
miska84



Karma: 1
Příspěvků: 19


« Odpověď #1 : Srpen 10, 2014, 10:19:57 am »

ďakujem veľmi pekne za odpoveď ale mám v tom úplný chaos, u nás na úrade práce mi povedali, že mi nemôžu vyplácať dávku, pretože ja sa musím zdržiavať na Slovensku? na dávku mám nárok, pretože pracujem už asi 10 rokov, mám to chápať tak, že, aby mi mohli vyplácať dávku v nezamestnanosti - ja sa nesmiem prihlásiť hneď v Nemecku na trvalý pobyt? ja som to chcela tak urobiť ako píšete, že mi dávku budú vyplácať v Nemecku a ja zatiaľ budem študovať a učiť sa jazyk a keď budem dačo vedieť napro. ako píšete po 3 - až 6. mesiacoch by som chcela pracovať, voped sa ospravedlňujem, že otravujem ale neviem si poradiť, na úradoch asi tiež nič nevedia...
ďakujem veľmi pekne a prajem pekný deň
Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #2 : Srpen 10, 2014, 10:34:15 am »

len tak pre zaujimavost - a ako by to bolo naopak? pracoval som roky v Nemecku a pridem na SK a chcem nejaku zaciatocnu financnu pomoc, dostal by som nieco a kolko by to asi tak cinilo ?
Zaznamenáno
jesennavila



Karma: 5
Příspěvků: 433



« Odpověď #3 : Srpen 10, 2014, 11:59:52 am »

Rudo, ak by si nemecký stát uznal podporu v nezamestanosti, bude to fungovať presne naopak. Môžeš si 3 mesiace hľadať prácu na SK a pritom dostávať od nemeckého úradu práce podporu v nezamestnanosti, o 3 mesiace sa musíš vrátiť a môžeš si to predĺžiť ešte na ďalšie 3 mesiace. (Dostaneš presne toľko, koľko ti nemecký úrad práce uznal)
Viac si môžeš prečítať  tu:

http://www.eu-info.de/sozialversicherung-eu/6168/6908/


Miska, asi nepoznajú zákony.

Na hore spomínanom linku to stojí čierne na bielom.

V podstate tam píšu, že je to tak, ako som hovorila, akurát malé doplnenie, musíš 4 týždne ešte ostať v danej krajine a byť k dispozícii na ďalšie sprostredkovanie práce.
Čo som počula ľudí, čo to využili, dá sa dohodnúť, že ten mesiac je len formálny, nebudú ti sprostredkovať ďalšiu prácu, potom dostaneš formulár E 303 a do 7 dní sa s ním musíš prihlásiť v inej krajine.

Samozrejme, musím dodať, že v danej krajine musíte splniť nárok na dávku v nezamestnanosti, teda v Nemecku musíte dostať výpoveď a na Slovensku, ak mám veriť nasledovnému linku, tak "Spôsob skončenia pracovnoprávneho vzťahu nemá vplyv na nárok na dávku v nezamestnanosti, jej výšku ani na dobu jej poskytovania."

http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti
« Poslední změna: Srpen 10, 2014, 12:28:17 pm od jesennavila » Zaznamenáno
rudo



Karma: -112
Příspěvků: 1466


« Odpověď #4 : Srpen 10, 2014, 12:20:27 pm »

jesennavila - vdaka za info
Zaznamenáno
jesennavila



Karma: 5
Příspěvků: 433



« Odpověď #5 : Srpen 10, 2014, 12:31:00 pm »

jesennavila - vdaka za info

rudo, niet za čo  Úsměv

Tu aj čosi pre mišku, tu to má v slovenčine:

Prenos dávok v nezamestnanosti

Vo všeobecnosti platí, že ak poberáte dávky v nezamestnanosti, musíte sa zdržiavať
v krajine, v ktorej sú vám dávky vyplácané. Za istých podmienok však môžete odísť do inej krajiny EÚ, a skúsit' si nájsť prácu tam, pričom budete naďalej poberať dávky v nezamestnanosti z krajiny, v ktorej ste sa stali nezamestnaným.

V inej krajine sa môžete zdržiavať maximálne 3 mesiace, avšak pracovný úrad v krajine,
z ktorej sú vám vyplácané dávky, vám môže povoliť predĺženie pobytu v inej krajine až na 6 mesiacov, ak o to požiadate.

Je to možné len v prípade, že ste úplne nezamestnaný (nie čiastočne alebo prerušovane)
a máte nárok na dávky v nezamestnanosti v krajine, v ktorej ste sa stali nezamestnaným.

Pred odchodom do inej krajiny musíte:
- byť aspoň 4 týždne registrovaný ako nezamestnaný uchádzač o zamestnanie
v krajine, v ktorej ste sa stali nezamestnaným (výnimky sú možné);
- podať na pracovnom úrade žiadosť o povolenie exportu dávok v nezamestnanosti - formulár U2 (bývalý formulár E 303).

Po príchode do novej krajiny je potrebné:

- zaregistrovať sa ako uchádzač o zamestnanie na miestnom úrade práce do 7 dní odo dňa, keď ste prestali byť k dispozícii pre úrad práce v krajine, z ktorej ste odišli;
- pri registrácii vyplniť formulár U2 (bývalý formulár E303),
- umožniť orgánom novej krajiny akékoľvek kontroly týkajúce sa žiadateľov o dávky
v nezamestnanosti (ako keby vám dávky v nezamestnanosti vyplácala nová krajina).

Dávky v nezamestnanosti vám budú vyplácané v tej istej výške ako predtým, priamo na váš bankový účet v krajine, v ktorej ste sa stali nezamestnaným.

Aby ste nestratili nárok na dávky v nezamestnanosti, mali by ste sa vrátiť do krajiny,
z ktorej sú dávky vyplácané, najneskôr v deň, keď váš nárok na dávky končí.

Pobyt v zahraničí dlhší ako 3 mesiace
Ak chcete v zahraničí zostať dlhšie ako 3 mesiace, musíte podať žiadosť o predĺženie tohto obdobia (vrátane udania dôvodov) na pracovnom úrade v krajine, v ktorej ste sa stali nezamestnaným. Dôležité je dokázať, že v hostiteľskej krajine máte reálnu príležitosť zamestnať sa. V opačnom prípade môže byť vaša žiadosť o predĺženie 3-mesačnej lehoty zamietnutá.

O predĺženie požiadajte čo najskôr. Musíte tak urobiť pred uplynutím pôvodnej
3-mesačnej lehoty.

http://europa.eu/youreurope/citizens/work/finding-job-abroad/transferring-unemployment-benefits/index_sk.htm
« Poslední změna: Srpen 10, 2014, 12:45:04 pm od jesennavila » Zaznamenáno
jesennavila



Karma: 5
Příspěvků: 433



« Odpověď #6 : Srpen 10, 2014, 12:50:15 pm »

Ešte dodám, že na Slovensku je to tak, že po dobu poberania dávok v nezamestnanosti
v zahraničí slovenský pracovný úrad platí len zdravotné poistenie, nič viac.To je samozrejme trochu nevýhoda, lebo vtedy človek nemôže byť poistený zdravotne v zahraničí, a keď potrebuje aj iné ako súrne zdravotné ošetrenie (počas tých 3 alebo 6 mesiacov), má smolu (alebo si musí to zaplatiť naplno, čo nie sú zrovna nemalé čiastky)

Myslím ale, že nejaké komerčné poistenie uzavrieť môže, neviem ale, ako toto uznávajú nemeckí lekári.
« Poslední změna: Srpen 10, 2014, 12:51:56 pm od jesennavila » Zaznamenáno
miska84



Karma: 1
Příspěvků: 19


« Odpověď #7 : Srpen 11, 2014, 01:16:31 pm »

ďakujem pekne, konečne nejaká seriózna odpoveď, veľmi ste mi pomohli ďakujem
Zaznamenáno
jesennavila



Karma: 5
Příspěvků: 433



« Odpověď #8 : Srpen 11, 2014, 02:12:47 pm »

Miška, niet za čo.  Úsměv
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Norimberk.de © 2024
Stránky krajanů o životě v Norimberku. O srazech a akcích, zábavě, práci, bydlení, studiu, kultuře. Užitečné články, galerie, diskuze, inzerce, seznamka, spolujízda - autostop z a do Norimberku a spoustu užitečných a aktuálních informací o životě české a slovenké komunity v Norimberku i jinde v Německu.

Zahnarzt München |