Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Důchod v Německu - po kolikati letech?  (Přečteno 83434 krát)
David
Zakladatel

*

Karma: 45
Příspěvků: 2556


:)


WWW
« : Leden 10, 2013, 06:26:19 pm »

Přeposílám dotaz (byl ve wiki)
----

Ahoj,

má někdo přehled, po jak dlouhé době v zaměstnání máme nárok na německý důchod? Myslím tím, jak dlouho musím v Německu pracovat, abych měl nárok na důchod? 5, 10let?

díky Honza
Zaznamenáno
vafle



Karma: -2
Příspěvků: 28


« Odpověď #1 : Únor 16, 2013, 03:47:19 pm »

Doby duchodu se scitaji a narok odchodu do duchodu je v ruznych zemich ruzny. V Nemecku 65 nebo 67 let a je fuk, jak dlouho jste tam pracoval, dulezite je, ze jste predtim pracoval dostatecne dlouho v jine zemi. Ale pokud jdete v Cechach v 60 do duchodu a pak jdete pracovat do Nemecka, tak na prislusny podil nemecke penze budete mit narok az v 67 a pokud nesplnite odpracovanou celkovou dobu pro Nemecko, tak nemate narok.
Zaznamenáno
юπ
jupí!



Karma: 9
Příspěvků: 120



« Odpověď #2 : Červen 22, 2014, 08:23:50 pm »

a ten příslušný podíl německé penze dostanete pouze pokud prokážete, že jste tu někdy odpracovali 12 a více měsíců.  Tj.: německý stát vám přispěje k penzi za každý jednotlivý zde odpracovaný rok.  A ten limit uplatnitelnosti výplaty penze jsem zaslechl 63let (rádio) - a že se bude průběžně zvyšovat,  do 2 dekád by mohl přesáhnout 70-tku.


Kdosi tu psal, že se odpracovaná léta v jednotlivých zemích EU budou sčítat,  z TV vím o chlapovi (pilotovi), jemuž část penze platí BRD, část Francie, část (nečekaně) Švýcarsko  - že by vám ale ČR takto vyplácela úměrnou část penze můžeme zapomenout dokud nezmění zákony nebo pokud si podle současných v ČR nedosloužíte 30÷35 let (prameny se různí), což měl prý Kalousek prosadit asi jako opatření na snížení výdajů na penze, fungovat to bude hlavně jako opatření posilující odliv mozků, jelikož za takových podmínek se vyplatí vypadnout z ČR co nejdříve každému kdo má šanci se venku chytnout. Kdo to má na hraně, prý si lze doplatit až 10 let českého důchodového pojištění i zvenku - více že už ne, nevím proč.



zdroj:  městský mýtus, zatím jsem nehledal tištěné potvrzení.
Zaznamenáno
petr69



Karma: 8
Příspěvků: 330


« Odpověď #3 : Červen 22, 2014, 09:03:04 pm »

 já jsem slyšel (od jednoho emigranta co už žije v Mnichově 30 let a od jedné lékařky, jejíž známá povídala... ne, to je celé vtip)

Takže já jsem slyšel (městský mýtus), že proběhne výměna vašich dat mezi Českou správou soc.poj. a Německou Rentenvesicherung. Žádat by se mělo tam, kde v moment ukončení aktivního života pracujete. Tím pádem v den dosažení věku, který tato země stanovuje pro odchod do penze.

Modelový příklad 1- do 50 let věku práce v ČR a pak dalších 17 let v DE. V 67 tedy zažádám v Německu o penzi. Oni si vyžádají podklady o předchozích (ne-německých letech) z české strany a vypočítají výši penze. Jestli české zaplacené příspěvky přepočítají kurzem či nějakým koeficientem zdroje neuváděli (bude to asi logicky kurzem Škleb). To, kam bych si pak nechal takto vypočtenou rentu zasílat, je nedůležité.

Modelový příklad 2: vše v obráceném gardu  Smích

Jiný zdroj tvrdil, že žádat by se mělo tam, kde je více odpracovaných let, další postup by byl stejný viz. výše. Ale mně osobně tato varianta nepřijde až tak nějak logická.

To že si jeden stát (úřad) vyžádá "chybějící" roky od druhého (třetího, čtvrtého...) státu je jisté, musí zkompletovat váš pracovní život. Ono podle mě to bude stejně na samotném žadateli, aby ony nějaké speciální EU formuláře vyplňoval, sháněl razítka a ověřené podpisy a překlady a vše zasílal čí převážel přes hranice Mrknutí.

Ať tak či onak, za 10-15-20-25 let bude pravděpodobně vše zase jinak, určitě proběhnou spousty novelizací zákona, možná zákonů samotných, nových prováděcích předpisů a vyhlášek.

Ale jak psal pan Jupí, vše je v rovině městský mýtus.
 
Možná jedině Hary ví už dnes, jak to bude v roce 2047 probíhat.

Petr

« Poslední změna: Červen 22, 2014, 09:10:27 pm od petr69 » Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #4 : Červen 22, 2014, 09:59:41 pm »

Jedna emigrantka tady me rikala (beze srandy) ze s urcitou pravidelnosti zasila do ČR nejake potvrzeni jako ze jeste zije... A zasmali jsme se u toho  Úsměv
Protoze dalsi variantou je dostavat kazdy duchod zvlášť,  ten cesky a ten nemecky...
A ze to pry v dobe kdy zadala o duchod to jinak ani neslo.
A ted uz na to kasle.

Ale posledni verze je  ta co popsal Petr.
Zada se v zemi kde je clovek rezidentem v poslednim roce, urady se sami propoji, penize nejak slouci a vysledek vyjede v Eurech a tady...
Nebo naopak...

Ale kdo vi co bude... Mozna ta bulharska věštkyně od Haryho.

Ja mam obavy zda se toho vubec doziju a to neni s posunovanim veku odchodu do duchodu jeste konec... Tak s tim statnim duchodem ani moc nepocitam Úsměv

PS: ale udelal sem pro to maximum, mam 4 deti Úsměv
« Poslední změna: Červen 22, 2014, 10:02:53 pm od jirike » Zaznamenáno
petr69



Karma: 8
Příspěvků: 330


« Odpověď #5 : Červen 22, 2014, 11:06:27 pm »

Já mohu dodat a potvrdit, že vyplácení zvlášť v každé zemi není od určitého letopočtu opravdu možné. Prý to tak bývalo kdysi...
Povídala mi to jedna známá  Škleb z české sociálky...
Zaznamenáno
jesennavila



Karma: 5
Příspěvků: 433



« Odpověď #6 : Červenec 31, 2014, 09:44:58 pm »

Ja som sa pýtala na slovenskej sociálke, či budem mať za odpracovaný počet rokov na Slovensku nárok na dôchodok. NIKTO mi nevedel odpovedať. Hoci, to by som chcela od nich asi veľmi veľa, keď chcela som len obyčajné potvrdenie pre nemecké "Rentenversicherung", že som toľko a toľko platila dôchodkové odvody na Slovensku a posielali ma z pobočky do pobočky a NIKDE neboli schopní ani TOHO.

Asi pred rokov som riešila čosi u mojeho nemeckého Rentnenversicherung, kedže som musela vyplňať nejaké papiere a už druhý krát mi ich vrátili, že nie sú vyplnené správne. Tak mi povedali, že počet odpracovaných rokov na Slovensku sa nejako započíta do dôchodku, ale ako sa to odrazí na vyplácaní dôchodku, mi povedať nevedeli.

p.s. už som počula aj hlasy, že kým sa do toho chôdodkového veku dostaneme, tak už žiadny dôchodok možno ani nebude

Každopádne, o tom vyplácaní dôchodkov z rozličných krajín som tiež počula.

No, ak sa tu niekto toho dožije, može mať vedieť.

Osobne sa mi zdá, že nemecká dôchodková politika je, umrieť skôr, ako prídem do dôchodkového veku, prípadne dostanem chôchodok a zbohom ...
« Poslední změna: Červenec 31, 2014, 09:46:03 pm od jesennavila » Zaznamenáno
milda34
Host
« Odpověď #7 : Srpen 01, 2014, 12:45:50 pm »

Cely problem se ma takto:

Zapoctova doba z obou zemi se scita (samozrejme, jinak by snad nikdy nikdo z tech, kteri pracovali vice nez v jedne zemi, nikdy nedosahli na duchod), duchod je vyplacen po dosazeni duchodoveho veku v te ktere zemi pouze pomernou casti, ktera odpovida odpracovanym letum v te ktere zemi.
Takze pokud nekdo pracoval 25 let v Nemecku a 20 let v Cechach, pocita se mu zapoctova doba pro priznani duchodu 45 let (v obou statech), coz znamena narok na plny duchod bez kraceni. Vyplaceny duchod v Cechach po dosazeni duchodoveho veku bude tedy odpovidat odpracovanym 20 letum v Cechach a v Nemecku po dosazeni duchodoveho veku bude tato castka odpovidat 25 odpracovanym letum v Nemecku. Vyse duchodu je samozrejme zavisla i na vysi vplacenych castek do duchodoveho pojisteni.

Podotykam, ze mnou uvedeny priklad je jen nazorny priklad a pocet mnou uvadenych odpracovanych let zrovna tak jako vyse zapoctove doby jsou smyslene udaje, kazda z techto dvou zemi ma jina pravidla pro odchod do duchodu a pro stanoveni vyse zapoctove doby. Tyto podminky se lisi i od rocniku narozeni. Ale princip vypoctu a vyplaceni duchodu pomernou casti z jednotlivych zemi je spravny. Plati pro Ceskou republiku, jake podminky ma Slovensko bohuzel netusim.
Jinak nove v Nemecku: pokud ma nekdo odpracovano a vplaceno do system 45 let a vice , muze odejit do duchodu o ca 3 roky drive bez kraceni duchodu. Jeste jsem se nezajimal o to, jestli to plati jen pro urcite rocniky nebo jestli tato informace je platna vseobecne pro kazdeho (tady si myslim, ze ne).  

Zdroj: jedna pani povidala  Smích
(pod timto pojmem si predstavte me neznamou pracovnici Ceske spravy socialniho zabezpeceni, ktera mi tuto informaci dne 01.08.2014 v 13:11 opetovne telefonicky potvrdila). Tato informace je mi znama jiz leta a povazuji ji za logickou a spravnou.

P.S. ale take castecne pocitam s informaci, ze se muze stat, ze bude renta vyplacena pausalne bez ohledu na vplacene prispevky do socialniho zabezpeceni nebo ze se take vyplacet vubec nebude :-) V Nemecku uz byl prece pred lety navrh, aby kazdy pracujici dostal od statu mesicne nejakou castku, ktera by mela poslouzit jako financni castka urcena ke sporeni na duchod, ktery by pak stat nevyplacel. Jak ten by ten ktery jedinec s timto prispevkem nalozil, by byla ciste jen jeho vec. Pokud by jej prubezne behem zivota utracel, na duchod by ostrouhal a nemel by nic. Takze toto me signalizuje, ze je v budoucnosti mozne pocitat s jakoukoliv jinou variantou vyplaceni duchodu.

A male rejpnuti na zaver: pokud budou mezi nami jedinci, kteri vedome vyuzivaji socialni system a do detailu vypracovane navody k zneuzivani tohoto systemu pilne podporuji rozsevanim a udelovanim rad a ruznych finticek, jak takovy system co nejvice vyzdimat a oblestit, je mozne pocitat se vsim:-) Ciste teoreticky i s tim, ze stat na vyplaceni duchodu  v budoucnosti mit nebude. Zadna koza se neda dojit donekonecna... Potrefeni jedinci si toto zcela jiste spravne preberou, alespon v to doufam :-)

Jesennavila: "Osobne sa mi zdá, že nemecká dôchodková politika je, umrieť skôr, ako prídem do dôchodkového veku, prípadne dostanem chôchodok a zbohom ..."
Milan: Jo, Vilo, taky mam takovy pocit :-)


Zdravi Milan

« Poslední změna: Srpen 01, 2014, 01:10:56 pm od milda34 » Zaznamenáno
hary01



Karma: -121
Příspěvků: 2857


« Odpověď #8 : Srpen 01, 2014, 07:16:55 pm »

Dochodky hosi budu...nebojte...budeme chodit zo zapadnymi nemcami do rakuskych alp na zajazdy  Škleb
Zaznamenáno
milda34
Host
« Odpověď #9 : Srpen 01, 2014, 08:26:04 pm »

Vidim, ze si potrefeni jedinci moje male rejpnuti na zaver spravne prebrali a ozvali se  Škleb

Milan
Zaznamenáno
hary01



Karma: -121
Příspěvků: 2857


« Odpověď #10 : Srpen 02, 2014, 08:19:57 am »


 Milan prinajhorsom ti cerveny kriz alebo charitas na dochodku zaplati ubytovanie dostanes ranajky teply obed veceru a budes spokojny  Smích Smích Smích
Zaznamenáno
milda34
Host
« Odpověď #11 : Srpen 02, 2014, 11:26:25 am »


 Milan prinajhorsom ti cerveny kriz alebo charitas na dochodku zaplati ubytovanie dostanes ranajky teply obed veceru a budes spokojny  Smích Smích Smích

Hary, ja jsem na duchod uz davno velmi dobre zabezpecenej... to jenom ty pocitas celej zivot s tim, ze ti stat da neco zadarmo - ubytovani, ranajky, teply obed a veceru.... a Taschengeld:-)

Nicmene bych rad tuto debatu s tebou ukoncil, opet z ni nekouka nic plodnyho ani uzitecnyho...

Milan
« Poslední změna: Srpen 03, 2014, 05:47:41 pm od milda34 » Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Norimberk.de © 2024
Stránky krajanů o životě v Norimberku. O srazech a akcích, zábavě, práci, bydlení, studiu, kultuře. Užitečné články, galerie, diskuze, inzerce, seznamka, spolujízda - autostop z a do Norimberku a spoustu užitečných a aktuálních informací o životě české a slovenké komunity v Norimberku i jinde v Německu.

Zahnarzt München |